Nie od dziś leasing w Polsce jest kluczowym instrumentem do finansowania inwestycji przedsiębiorstw. Odgrywa kluczową rolę przede wszystkim dla mikro, małych i średnich firm. Portal Bank.pl przedstawił sytuację w branży leasingowej, robiąc ciekawą analizę i pokazując perspektywy.
O komentarz do tej publikacji poprosiliśmy dr Mieczysława Groszka, eksperta finansowego i bankowego, który jest przewodniczącym Rady Nadzorczej BPS Leasing i Faktoring. W latach 2002-2010 był wiceprzewodniczącym i przewodniczącym Związku Polskiego Leasingu, reprezentował ZPL w Leaseurope, był także prezesem Fundacji Polska Bezgotówkowa.
Gospodarowanie jest procesem ciągłym. Dotyczy to samej organizacji procesu produkcyjnego w każdej skali, jak i wyników tego działania. Nie można liczyć na dobre wyniki, bez wcześniejszego organizowania i inwestowania. Tak też się dzieje w leasingu – mówi dr Mieczysław Groszek.
W gospodarce ta zasada sprawdza się wyjątkowo klarownie. Odnotowujemy teraz bardzo dobre wyniki w branży leasingowej w Polsce, pamiętajmy jednak, że budowała ona tę pozycję przez 30 lat. Niemal równo z początkiem polskiej transformacji systemowej. Związek z najnowszą historią gospodarczą Polski nie jest przypadkowy. To było bardzo typowe sprzężenie zwrotne. Zmiany ustrojowe tworzyły ramy regulacyjne (prawne i rachunkowe), a rozwój i sukcesy gospodarcze dawały coraz szerszą przestrzeń dla rozwoju tej gałęzi.
2024 = 110 mld zł
Leasing miał coraz większy wkład we wspieraniu rozwoju i potencjału gospodarczego kraju. Pokazuje to skala aktywów inwestycyjnych, czyli bezpośrednio budujących potencjał gospodarki kraju, osiągnięta w 30 roku istnienia polskiego leasingu.
W 2024 r. inwestycje sfinansowane leasingiem wyniosły 110 mld zł, 13% więcej niż w 2023 r., a portfele w obsłudze finansowej 223 mld zł. Spektakularnym wskaźnikiem jest fakt, że leasing „przegonił” kredyt w finasowaniu nowych inwestycji. Długi czas w strukturze finasowania rozwoju firm kredyt był dominujący. Jeszcze dzisiaj utrzymuje się taki pogląd, choć statystyki pokazują jednak istotną zmianę w tym zakresie.
Dla każdego miejsce na rynku
Ale nie rywalizacja jest tu najważniejsza. Dla zdrowego modelu gospodarczego potrzebna jest wielość instrumentów finansujących rozwój gospodarczy. Jest miejsce dla rynków kapitałowych, dla kredytów bankowych i oczywiście dla leasingu. Najlepiej, gdy ta różnorodność instrumentów finansowych odpowiada potrzebom rozwojowym firm. Bo to firmy i ich rozwój tworzą podstawowy mechanizm dla tego procesu. Jeżeli finasowanie odpowiada zapotrzebowaniu przedsiębiorstw, to następuje optymalizacja efektu, czyli w ujęciu całej gospodarki wzrost PKB. Patrząc na ten wskaźnik w latach minionych, Polska ma powody do satysfakcji. I nie popadając w nadmierną przesadę, można powiedzieć, że branża leasingowa miała swój znaczny w tym udział.
MŚP w czołówce
Leasing wyspecjalizował się w finasowaniu superważnego segmentu gospodarki, jakim są małe i średnie przedsiębiorstwa. W ostatnich latach prawie 70% MŚP korzystało z leasingu. Średnia unijna jest na poziomie 50%. To bardzo dobry wskaźnik dla prognoz rozwoju w najbliższym roku. Oznacza, że jest zbudowana dobra struktura rynku finansowania inwestycji, ale też wykorzystany potencjał. To czasem jest określane dojrzałym rynkiem finansowym.
O tych statystykach czytamy w artykule o leasingu, jako najważniejszym źródle finasowania MŚP: Dla 66 proc. małych i średnich firm w Polsce leasing stanowi najważniejsze źródło finansowania. To też jeden z najwyższych wyników dla leasingu w Unii Europejskiej. Przed nami jest tyko Finlandia, w której 69% MŚP deklaruje, że leasing jest istotnym źródłem finansowania. Z kolei za nami są Szwecja i Niemcy ze wskaźnikiem na poziomie 58 proc. Najmniej MŚP wskazuje na leasing na Cyprze – 23 proc.
Źródło: Aż 66 proc. MŚP preferuje leasing jako najważniejsze źródło finansowania